Pysselpaket till vänner
Kalas med vännerna igårkväll – väldans trevligt! Ny tårta (med samma dekoration – japp, så kreativ var jag i helgen!) bjöds det av, och lite annat smått och gott. Hääärligt med så många hemma! Och idag är det påskmiddag med kusinerna, med bland annat skagen-tårta! Såååå gott!!
Jag kan ju passa på att visa vad jag skickade iväg i pysselpaketen till pyssel-kedjebrevs-vännerna härom dagen!
Det blev några små egengjorda receptkort med ”the best of Hemma hos Emma”, med bilder och recept. Bara goda saker, givetvis, sedan la jag ner dem i en smidig liten plåtburk.
Jag skickade även med så att de fick varsitt armband som jag pysslade ihop med smyckesdelar som fanns hemma.
Vilken underbar idé med plåtasken och receptkorten!! Skulle man kunna få köpa en ask?
Tack så mycket! Jamen absolut, jag måste bara få tag i fler plåtburkar! 🙂
Åh vad fina kort! Hur har du gjort dem?
Tack! 🙂 Jag har ”designat” dem i datorn, skrivit ut på fotopapper och pysslat ihop på scraap-papper efteråt 🙂
Jag provade att göra Citronkladdkakan med vit choklad. Den blev jättelös, innehållet bara rann… Vad gjorde jag för fel? / bagerskan
Hm, så ska den inte bli, dock är tidsangivelsen på hur länge den ska vara i ugnen anpassad för en ganska kletig kaka men den ska inte bara rinna ut! I övrigt borde det inte vara några problem, du har vispat ägg och socker pösigt och så? 🙂 Prova att ha den i ugnen några minuter längre nästa gång och se ifall det gör någon skillnad! Jag har haft den ganska länge i ugnen ibland, och den är svår att få ”torr” så man kan gott lägga till några minuter 🙂 Hoppas att det går bättre nästa gång!